Darmowa dostawa od 50,00 zł

Świeżość nie tylko w pudełku

2020-07-08
Świeżość nie tylko w pudełku

Świeżość nie tylko w pudełku

Rzeczą jasną jest, że nike cortez, czy reebok classic i adidas superstar najpiękniej wyglądają gdy wyciągamy je pachnące z pudełka i ich blask nas wręcz oślepia. Jednak nie zawsze jest tak pięknie, szczególnie gdy pochodzimy w nich pół roku, albo trafimy na ulewę rodem z Amazonii. Buty sportowe są butami użytku codziennego, więc utrzymanie ich w bezbłędnej czystości jest bardzo ciężki, ale możliwe.

Należy jednak pamiętać, że kurz z ulic, kotlin z burgera czy też plamy z kawy starbucks to stali bywalcy na naszych pięknych kicksach, jednak nie do końca są to proszeni goście, dlatego tak szybko jak się naszych butach pojawiają tak szybko należy je z nich usunąć. Plamy, zabrudzenia, czy rysy pojawiają się bardzo często nie są fajne, ale nie są też niemożliwe do usunięcia. Można im zaradzić i cieszyć się świeżością swoich ulubionych kicksków, jeśli tylko będziemy o nie dbać.

Co należy zrobić i jakie kroki podjąć, aby nasze ukochane sneakersy miały duszę, świeżość? Czy można je prać w pralce automatycznej? Jak wygląda kwestia brudnych sznurowadeł? oraz jak czyścić i pielęgnować skórzane, białe buty sportowe? O tym wszystkim i wielu innych ciekawostkach przeczytacie poniżej.

Krótka historia o czyszczeniu skórzanych sneakersów

Pytanie jak dbać o snickersy pojawia się tak często jak chęć nabycia nowej pary skoków nike, adidas czy reebok. Jak to zrobić dobrze, jak się do tego przygotować, oraz jakich produktów użyć, na te i inne pytania odpowiemy w poniższym tekście.

  • Po pierwsze kwestia poszanowania i dbania o buty. Nie zależnie od pory roku, ich stanu i przebiegu oraz tego czy są to sneakersy męski czy buty damskie, codzienne przecieranie obuwia mokrą ścierką żadnym butom, włączając w to skórzane sneakersy nie powinno zaszkodzić, a może tylko i wyłącznie pomóc. Jednakże, gdy zabrudzenie obuwia to już nie tylko ślady użytkowania czy delikatnego zakurzenia, konieczne jest użycie konkretnych i profesjonalnych narzędzi.

  • Ważne jest również to, aby o ewentualnym czyszczeniu i myciu sportowych butów zadbać na długi czas przed potrzebą czyszczenia, dlatego warto pamiętać o wcześniejszej impregnacji każdego typu sneakersów.

  • W kontekście skórzanego obuwia sportowego, najtrudniej zadbać o czystość butów sportowych. Przede wszystkim, aby obuwie było w dobrym stanie przez cały czas użytkowania, należy permanentnie je pielęgnować oraz dbać o cholewkę nie zapominając o jej odżywianiu. Na tej płaszczyźnie i dla wykonania tego etapu najważniejsze jest stosowanie specjalnych kremów i odżywek do skórzanych butów nike, reebok, czy adidas, które wpłyną na elastyczność struktury buta, na jego miękkość i giętkość, a co za tym idzie na wygodę użytkownika

  • Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę, są zagniecenia skóry na kicksach, jak ich uniknąć? Już podpowiadamy. Bywa tak, że nawet gdy dbamy o nasze obuwie stosując wyżej wymienione metody, pojawiają się na nich niechciane zagniecenia. W takich sytuacjach na pomoc przychodzą prawidła do obuwia, które dobrze stymulują i rozciągają skórę pozbawiając ją zagnieceń

Tyle tytułem wstępu, czas na konkrety.

Kremy, pasty, spraye i pielęgnacja nike, adidas, converse i całej reszty

pielęgnacja nike, adidas, converse i całej reszty

Buty sportowe są zazwyczaj wykonane bardzo efektownie i utrzymanie ich w bardzo dobrej kondycji jest bardzo czasochłonne i wymaga kilku narzędzi i środków do zachowania wysokiej jakości.

W celu impregnowania obuwia ważne jest nabycie konkretnych środków, takich jak pasta, pianka, spray, krem, które są przeznaczone właśnie do pielęgnacji sportowych skórzanych sneakersów. Co ważne w tej kwestii to fakt, iż należy to zrobić adekwatnie do kolorystyki obuwia sportowego, tak aby preparaty nie przyczyniły się do zmiany kolorystycznej obuwia, należy pamiętać też, że kluczowe jest również przestrzeganie zaleceń producenta.

Jeśli czyścimy swoje adidasy np. przy pomocy sprayów, ważna jest odległość z jakiej spryskuje się obuwie. Może okazać się, że zbyt mały dystans między butem, a dozownikiem spraya spowoduje pojawienie się plamy na danym bucie, dlatego w tym przypadku lepiej zachować nieco większy dystans, aby pozwoli na skuteczne rozpylenie się preparatu na większej powierzchni buta, takie informacje również pojawiają się w materiałach od producenta, które są załączone do zakupów kicksów.

Sportowe, skórzane buty można również czyścić przy pomocy różnego rodzaju past, ale w tym przypadku należy pamiętać, aby wcześniej oczyścić obuwie np. z błota czy kurzu za pomocą mokrej szmatki i mydła. Przy nakładaniu pasty na oczyszczone już skoki, dla uzyskania świetlistego połysku, można wykorzystać zwykły rajstopy. Wcieranie nimi pastę w but, spowoduje nadanie wyjątkowego blasku i połysku.

Białe buty adidas superstar i super zadanie dla detergentu

Skórzane buty sportowe typu adidas superstar czy nike air max to klasyczne pozycje branży streetwear, jednak co zrobić aby to piękno utrzymać w czasie, tym bardziej jeśli wymienione powyżej pozycje występują w kolorze białym? Już pędzimy z pomocą i odpowiedzią na to pytanie. Przede wszystkim ważna w tym aspekcie jest regularność i systematyczne usuwanie z białego obuwia wszystkich zanieczyszczeń, w celu uniknięcia stałego nagromadzenia brudu. Jeśli nie będziemy o tym pamiętać, bardzo ciężko będzie utrzymać śnieżnobiałą biel, nawet jeśli będziemy je pielęgnować dobrze, ale rzadko.

Trzeba również wziąć pod uwagę, że buty białe nie nadają się również do noszenia w każdej porze roku. Trudno sobie wyobrazić białe kicksy, które utrzymują świeżą biel, wówczas gdy są eksploatowane np. jesienią, w okresie deszczowym, kiedy ryzyko pojawienia się błota i brudu, trudnego do usunięcia, jest bardzo duże. Dlatego noszenie białych sneakersów i ich czystość jest zależna od czyszczenia oraz od ich użytkowników i użytkowania.

Wszystkie zabrudzenia, które pojawiają się na białych, skórzanych adidasach, można usuwać przy pomocy specjalnych detergentów i wilgotnej ściereczki.

Jak sprawa kształtuje się w kontekście usuwania zabrudzeń np. z trawy? W tym przypadku również warto zainwestować w specjalne detergenty, a jeśli to nie przyniesie zamierzonych efektów można również zaopatrzyć się specjalny barwnik w kolorze buta, w tym przypadku w kolorze białym, który przyda się na plamy i zadrapania, które są niemożliwe do zlikwidowania. Barwnik pokrywa zniszczone miejsce na obuwiu nową warstwą koloru. W celu usunięcia tego typu problemów najlepiej jednak oddać sneakersy do specjalnego zakładu, gdzie profesjonalnie poradzą sobie z takimi zabrudzeniami i uszkodzeniami.

Lacoste, Fila, Asics, czy vans i stanowcze NIE dla pralek automatycznych.

Na tym etapie pojawia się pewnie pytanie, po co to wszystko skoro klasyczne nike czy fila można zwyczajnie, po prostu wyprać w pralce automatycznej. Można fakt, ale nie tędy droga i każdy producent obuwia niezależnie czy to vans, lacoste czy asics będzie mieć w tym temacie takie samo stanowisko . Dlaczego nie prać adidasów w pralce? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

  • Po pierwsze – tkaniny, z których wykonywane są skórzane buty, mogą farbować, więc pranie kilku par razem całkowicie nie wchodzi w grę i zazwyczaj kończy się wyrzuceniem obuwia do śmieci. Ponadto pranie obuwia z innymi rzeczami z garderoby, typu koszule, spodnie i t-shirty również nie ma najmniejszego sensu, a powód jest taki sam, czyli farbowanie.
  • Po drugie, pranie w pralce jest niewskazane, ze względu na podeszwę buta. Klej, który został użyty do zespojenie cholewki i podeszwę, dzięki działaniu pralki, traci swoje właściwości, a użyte do wyczyszczenia detergenty mogą spowodować pogorszenie się właściwości ogólnych i podeszwy i ogólnej struktury buta. Niechcianym efektem końcowym takiego działania może być i zazwyczaj jest rozklejenie się buta, jeśli nie za pierwszym czy drugim, to prz kolejnym razem taka puenta czeka nasze ukochane sneakersy.
  • Po trzecie, pranie w pralce, a co za tym idzie pranie butów w wysokich temperaturach może nieść za sobą szereg zniekształceń cholewki, a finalnie zmniejszenie rozmiaru buta, co wiąże się z brakiem możliwości ich normalnego użytkowania.

Osuszanie butów typu new balance po spacerze zakończonym deszczem

Kolejnym aspektem są zniekształcenia pojawiające się na butach w sytuacji gdy są one przemoczone. Każdy z nas nie raz wyszedł w converse’ach czy new balance’ach na spacer w piękną letnią pogodę, ale wracając natknął się na burzę i dość sporą dawkę deszczu. Jak w takiej sytuacji zadbać o swoje buty? Najlepiej je osuszyć w domowych warunkach (nigdy nie wystawiaj ich na słońce, dlatego że stracą właściwości nie wspominając już o utracie koloru i jego wyblaknięciu), a dla zmniejszenia ryzyka pojawienia się się nieodwracalnych zagnieceń, należy i można do nich włożyć papier lub prawidło. Proces jest nieco czasochłonny, ale na pewno przyniesie zamierzony efekt bez zbędnych niespodzianek.

Sznurowadła – wyczyścimy je

Jak wiadomo nike, adidas czy reebok to piękne, sportowe buty same w sobie, jednak w ich skład wchodzi kilka składowych, a w tym przypadku nie można zapomnieć o równie ładnych i konkretnych sznurowadłach. Ile razy słyszeliśmy mit, że raz ubrudzone sznurówki nadają się tylko do kosza na śmieci. Nic bardziej mylnego. Mamy na to sposób, bardzo, łatwy, prosty i przyjemny, a co najważniejsze domowy. Działanie jest bardzo proste, przede wszystkim należy robić to ręcznie, dzięki temu można uniknąć zacieków na sznurowadłach, kolor w dalszym ciągu jest jak przy zakupie nowej, świeżej pary. Dlaczego sznurowadła mówią również NIE pralkom, a w sumie pralki mówią NIE sznurowadłom? Powodem są zatkane odpływy. Ponadto po wypraniu w rękach sznurowadeł, należy je dobrze wysuszyć, najlepiej gdy są rozciągnięte, aby uniknąć zagnieceń i odkształceń.

Kilka linijek epilogu – żadne buty nie są wieczne

Jak już poznaliśmy kilka prostych trików na dbanie o swoje ulubione obuwie, to teraz należy skutecznie wprowadzić te czynności w życie, co nie zmienia faktu, że używane rzeczy w tym buty w końcu się zużyją nawet pomimo tego, że dbamy o nie, szanujemy i pilnujemy ich czystości jak oka w głowie. Nasze działania mogą tylko wydłużać ich żywotność, ale w końcu nadejdzie „ich dzień”. Po prostu wraz z upływem czasu pewne rzeczy są nieuniknione i nasze ukochane buty czy to po roku, trzech czy pięciu trzeba wymienić na nowszy model. Nie zmienia to jednak faktu, że im bardziej o buty dbamy, tym większy przebieg w nich osiągniemy, niezależnie czy to adidas, asics, nike reebok, converse czy vans.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020
pixel