Darmowa dostawa od 50,00 zł

Nowa marka - Columbia

2019-10-01
Nowa marka - Columbia
Columbia Sportswear Company to amerykańska firma, która produkuje i dystrybuuje odzież wierzchnią, odzież sportową i obuwie, a także nakrycia głowy, sprzęt kempingowy, odzież narciarską, trekkingową i akcesoria do odzieży wierzchniej. Columbia Sportswear dystrybuuje swoje produkty w ponad 72 krajach i wśród 13 000 detalistów. Prowadzi również własną sieć sklepów detalicznych, w tym swój flagowy sklep w centrum Portland w stanie Oregon. Została założona w 1938 roku przez Paula Lamfroma, ojca obecnej przewodniczącej Gert Boyle. Siedziba firmy znajduje się w Cedar Mill, nie posiadającym osobowości prawnej okręgu hrabstwa Washington w stanie Oregon w aglomeracji Portland w pobliżu Beaverton. Szybki wzrost sprzedaży  był napędzany kurtkami, które miały oddychającą wodoodporną tkaninę oraz chroniącą przed wiatrem powłokę.Columbia Sportswear rozpoczęła działalność jako rodzinny dystrybutor czapek. Obecni przewodniczący Gert Boyle, Paul i Marie Lamfrom, uciekli z nazistowskich Niemiec w 1937 roku i natychmiast przejęli lokalnego dystrybutora czapek w Portland. Firma przyjęła nazwę Columbia Hat Company, nazwana tak od pobliskiej rzeki Columbia. W 1948 r. Gert poślubiła Neala Boyle, który został szefem firmy. Sfrustrowanie dostawców spowodowało, że rodzina zaczęła wytwarzać własne produkty, a Columbia Hat Company stała się Columbia Sportswear Company w 1960 roku.W 1970 roku Neal Boyle zmarł po zawale serca. Gert i ich syn Tim Boyle, wówczas pracownik University of Oregon, przejęli prowadzenie firmy, ratując ją przed bankructwem.

Columbia stała się spółką publiczną w 1998 roku. W 2000 r. nabyła producenta obuwia Sorel, a w 2003 r. Mountain Hardwear. W 2006 r. Columbia przejęła marki Pacific Trail i Montrail, a w 2014 r. nabyła prAna.W 2001 r. firma była największym amerykańskim sprzedawcą odzieży narciarskiej – dane w oparciu o przychody brutto.15 czerwca 2008 r. Columbia Sportswear ogłosiła trzyletni sponsoring drużyny kolarskiej znanej wcześniej jako Team High Road, a wcześniej T-Mobile i Team Telekom. Sponsoring rozpoczął się 5 lipca 2008 roku wraz z rozpoczęciem Tour de France. Zespół nazywał się „Team Columbia”. Sponsoring obejmował zarówno drużyny męskie, jak i żeńskie, a zakończył się pod koniec 2010 r.
W marcu 2015 r. Bryan Timm został mianowany prezesem firmy, przejmując to stanowisko od Tima Boyle'a, który pozostał dyrektorem generalnym. W maju 2017 r. ogłoszono, że Timm ustąpi, a obowiązki prezesa powrócą do Tima Boyle'a.

Polecane

pixel