Darmowa dostawa od 50,00 zł

ADIDAS PRIMEBLUE – ODPOWIEDZIALNY WYBÓR

2021-05-24
ADIDAS PRIMEBLUE – ODPOWIEDZIALNY WYBÓR

Adidas wierzą, że wszelkie wyzwania, które niosą za sobą zmiany klimatu jest to problem naszego całego pokolenia i nie są w stanie rozwiązać go samodzielnie dlatego postawiono zaangażować w to swoich klientów. 

Buty zaprojektowane w celu redukcji odpadów.

W naszej ofercie pojawiły się buty z materiału Primeblue jest to wysokiej jakości materiał z tworzywa Parley Ocean Plastic czyli odpadów zebranych z dalekich wysp i plaż po to by ratować naszą planetę.

Cholewka buta Geodiver Primeblue została stworzona z plastiku pochodzącego z recyklingu, podeszwa zaś z pianki EVA, która również zawiera materiały z recykling jest ona bardzo miękka dająca wrażenie jakbyś delikatnie chodził w chmurach. Cholewka w 50% składa się z materiału tekstylnego, którego 75 % to materiał Primeblue. Aby wykonać model Geodiver Primeblue nie zastosowano nowo wyprodukowanego poliestru.

Pamiętaj wybierając nowe buty aby mieć na uwadze losy naszej planety i wziąć sprawy w swoje ręce.

 .

Walka z zanieczyszczeniem w 7 krokach

Źródła zanieczyszczeń plastikiem mórz i oceanów
Ocean to największy ekosystem na ziemi, który zamieszkują dziesiątki tysięcy przeróżnych organizmów produkujących tlen tak bardzo niezbędny każdemu z nas. Jest to również najbardziej zagrożony ekosystem. Zwierzęta i rośliny są zagrożone i cierpią w związku z plastikiem – również my odczujemy skutki ludzkich poczynań. Oszacowano, że każdego roku do oceanów trafia więcej niż osiem milionów ton. Ta ogromna liczba z pewnością daje nam do myślenia.

Plastik przemysłowy:
Od kiedy ludzkość wynalazła plastik do dzisiaj wyprodukowano ponad 8 miliardów ton.

Mikroplastik:
znaczna część plastiku jest niezauważalna, a nawet niewidoczna. Rozpada się on na malutkie kawałki, które trafiają do oceanów i wypływają na ekosystem w oceanach. Niektóre z nich mogą trafić także na nasze talerze. Naukowcy ustalili, że w oceanach może znajdować się 1,4 miliarda mikrowłókien pochodzących z samego prania.

Plastik konsumencki:
Jest plastik, którego używamy na co dzień i to w coraz większej ilości: plastikowe butelki, pojemniki na jedzenie, opakowania po żywności i wiele innych form opakowań. Ustalono, że plastikowa torba „żyje” 12 minut. Potrzeba aż 1000 lat aby taka reklamówka uległa rozłożeniu. Nadprodukcja toreb, którą zmierzono na 1 bilion plastikowych reklamówek rocznie z czego tylko 1% z nich trafia do recyklingu, a większość z nich ląduje w oceanach. 

Dlaczego trzeba chronić oceany?
Plastik jest największym wrogiem stworzeń żyjącym w oceanach. Ale nie tylko środowisko morskie odczuwa skutki zanieczyszczeń plastikiem. Żrący polistyren (styropian) jest plastikiem, który wytwarza toksyny rozpadając się na mniejsze cząsteczki. Powoduje to ogromną ilość rtęci w owocach morza. Nie ustalono jeszcze jak niebezpieczne jest to w stosunku do jedzenia ale nie od dziś wiadomo, że rtęć jest niebezpieczna dla ludzkiego zdrowia, powoduje trwałe szkody na organach wewnętrznych i potrafi zahamować rozwój dzieci.

Plastik pływający w oceanach ma także wpływ na zmiany klimatyczne! Pływające wyspy plastikowych odpadów, które będą rozkładać się ponad 1000 lat wytwarzają gazy takie jak metan i etylen prowadzą do negatywnych zmian w ziemskiej atmosferze. Dzięki różnym działaniom, które podejmujemy jak segregacja śmieci, ograniczanie plastiku, używanie toreb wielokrotnego i inne pomagają zmniejszyć skutki uboczne. Jeśli odpowiednio wcześnie zdamy sobie sprawę jakie zagrożenia na nas czekają i podejmiemy działania to osiągniemy sukces

Musimy podjąć odpowiednie kroki!

KROK 1: TORBY WIELOKROTNEGO UŻYTKU

Każda plastikowa torba, która trafia do oceanu wyrządza ogromną krzywdę morskim stworzeniom. Plastik dość często przypomina zwierzętom jedzenie dlatego nabierają się one na to. A po zjedzeniu blokuje ona układ pokarmowy co nie się z sobą tragiczne skutki. Co najgorsze połknięty plastik rozkłada się dłużej niż zwierzę i z powrotem stanowi zagrożenie dla kolejnych zwierząt. Także kolejnym razem gdy sięgniesz po foliową torbę zastanów się czy nie wyrządzisz szkody. Zabierz własną torbę, którą możesz użyć jeszcze wiele razy.

KROK 2: SKOŃCZMY Z BALONAMI

Wiemy, że nie jest to popularna opinia ale za każdym razem gdy wypuścimy balon z naszych rąk może on trafić do oceanów również powodując szkody. Balony jak i każda inna atrakcja może mieć swoją alternatywę, a z pewnością bardziej interesującą zabawą niż balony jest piniata. Nadaje się ona w 100% do recyklingu, a z pewnością sprawi więcej radości niż balon.  

KROK 3: EKO OPAKOWANIA

Coraz więcej opakowań jest produkowanych z materiałów, które można poddać recyklingowi. Coraz więcej osób uważa nawet używanie takich opakowań i życie zgodnie z naturą jako modne. Ty też postaw na zakupy na lokalnych bazarkach, a jeśli już musisz to w markecie wybieraj opakowania nadające się do recyklingu.

KROK 4: KUPUJ ODPOWIEDZIALNIE

Mimo, że wiele osób uważa za trend odpowiedzialne myślenie o środowisku, to znajdą się takie firmy, które do produkcji wytwarzają taki plastik, który nie był jeszcze używany i nie nadaje się do recyklingu. Adidas we współpracy z Parley for the oceans stworzył Primeblue materiał z plastiku pochodzącego z plaż i przymorskich miasteczek .

KROK 5: ŚWIADOMOŚĆ TEGO CO JESZ

Musisz zdać sobie sprawę, że plastikowe mikrocząsteczki z łatwością dostają się do wnętrza stworzeń morskich. Nie ustalono jeszcze jaki wpływ ma to na nasze zdrowie. Jednak jeśli często zjadasz owoce morza, to z pewnością trafia do twojego organizmu tysiące takich cząsteczek. Zrobiło ci się niesmacznie? I bardzo słusznie następnym razem zastanów się, kiedy sięgasz po plastikowe opakowania.

KROK 6: BUTELKI NA WODĘ WIELOKROTNEGO UŻYTKU

Większość plastiku na całym świecie nie jest poddane recyklingowi podaje się, że aż 91%. Mówi się, że do końca 2021 roku konsumpcja plastikowych butelek wzrośnie nawet do pół biliona. Trzeba o to zadbać i jak najszybciej odstawić plastik z naszego życia. Staraj się korzystać ze szklanych lub plastikowych z materiałów wielokrotnego użytku.

KROK 7: RUN FOR THE OCEANS

Chcesz wyglądać dobrze, a jednocześnie walczyć z zanieczyszczeniami związanymi z nadprodukcją plastiku? W Dniach od 28 maja do 8 czerwca możesz wziąć udział w akcji Run For The Oceans jest to ogólnoświatowa akcja, która ma na celu zwrócenie uwagi na zanieczyszczone wody mórz i oceanów. 3 miliony osób już wzięło udział rejestrując przebiegnięte kilometry w aplikacji adidas running tym samym zbierając pieniądze na cel uświadamiania i nagłaśniania problemu zanieczyszczeń śmieciami. W tym roku po raz kolejny angażujemy się w współpracę z Parley aby bieganie mogło wpłynąć na problem plastiku i ochrony oceanów.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021
pixel